Delavnica ŽLS o reproduktivnih in spolnih pravicah in zdravju, Hiša EU, 30.10. 2024. od 9.00 do 14.00 ure.
Kratko poročilo
Delavnico je s kratko predstavitvijo projekta odprla njegova voditeljica, dr. Alenka Verbole.
Cilj delavnice je bil opozoriti javnost in druge deležnike na pomanjkljiv zakonski okvir človekovih pravic žensk v EU. Reproduktivne in spolne pravice in zdravje vanj niso ustrezno zajete, saj so prepuščene subsidiarnosti, ta pa omogoča kulturni relativizem na škodo žensk in moških, da svobodno odločajo o rojstvih in žensk, da svobodno odločajo o svojem telesu.
Na začetku delavnice smo opravičili ginekologinjo, dr. Bojano Pinter, ki se nam ni mogla pridružiti, in se dogovorile, da bomo vprašanje reproduktivnega zdravja in spolne vzgoje odprle posebej po končanju tega projekta in poskušale doseči, da se o tem odpre tudi dialog s Klubom parlamentark.
V prvem sklopu delavnice so bile predstavljene aktivnosti Evropskega ženskega lobija, s katerimi bi spodbudili izvoljene poslanke_ce Evropskega parlamenta k njihovemu prizadevanju, da bi reproduktivne in spolne pravice ter zdravje postali sestavni del temeljnjih človekovih pravic v EU.
V nadaljevanju nam je dr. Liljana Burcar zelo nazorno predstavila, kako počasi in kako samo delno so v različnih demokratičnih evropskih državah uzakonjali nekaznivost splava, dostopnost do kontracepcije in priznali možnost splavaa na zahtevo ženske, in kako je vključenost obojega, dobre kontracepcije in splava v temeljno zagotovljeno oskrbo zdravstveno zavarovanih žensk še veno v večini EU držav izjema, ne pa pravilo. In še to navadno zajema samo mladoletnice in mlade ženske do 24. leta, ko se domneva, da si končno ustvarijo trajnejše partnerske zveze. Zahodni svet še vedno prakticira politiko prisiljevanja revnih belih žensk v položaj drugorazredne delovne sile. Od njih pričakuje, da bodo brezplačno opravile celotno reproduktivno in skrbstveno delo v družini, medtem ko je moški viden kot poglavitni hranilec družine. V svojih neokolonjalnih okoljih pa zahodni svet razširja in tudi finančno izdatno finacira politiko odločnega državnega spodbujanja omejevanja rojstev. Strukturno ženskam iz revnih slojev z različnimi procesnimi ovirami otežuje dostop do najboljše kontracepcije in do splava, zlasti s cenami posega in učinkovite kontracepcije, z metodami patroniziranja žensk (obvezni posveti) in odlaganjem posega na čas po premisleku, z dopuščanjem množičnega ugovorom vesti zdravnikov. Zato je tudi vseevropska kampanja za dostopen in varen splav za vse prebivalke EU tako naporna in je tako težko zbrati potreben milijon podpisov.
V razpravi v nadaljevanju delavnice se je pokazalo, da je treba za uspeh pobude Evropskega ženskega lobija začeti sistematično domačo in evropsko kampanjo. Ta naj bi »pokrila« reproduktivne in spolne pravice in zdravje za vse, ne samo za ženske, z vidika svobodnega odločanja o rojstvih otrok in kot model in rešitev ponuditi vse, kar je tako učinkovito razvilo žensko gibanje v Slovenji po drugi svetovni vojni. Pri tem ni treba poduarjati ideoloških razlik, ampak izpostaviti odlične rezulate tega koncepta.
Graditi je treba zavezništva z vsemi, ki lahko sprejmejo, da gre za temeljne osebne in socialne človekove pravice vseh ljudi, ki jih mora zagotoviti socilna država in univerzalno dostopen javen šolski (ozaveščanje, informiranje) in zdravstveni sistem, ki lahko preventivno deluje predvsem na primarni zdravstveni ravni. Z oblikovanjem tako zastavljene zagovorniške inciative bi bilo treba začeti najprej znotraj Evropskega ženskega lobija, potem pa to lobiranje prenesti v vse pristojne organe EU. Razprava, ki smo jo nadaljevale_i z evropskim poslancem Matježem Nemcem, je pokazala, da bo v spremenjenem razmerju sil v evroski komisiji in parlamentu, ki se še niti ni do konca izoblikovalo v praksi, ta naloga izjemno težka. Bitke so se že odvijale za ohranitev vsega, kar smo si v preteklosti z veliko težavo priborile. Razprave, kako se v Sloveniji in v EU odvijajo procesi v škodo ali v korist izvajanju in uživanju reproduktivnih, spolnih pravic in zdravja, so zelo intenzivne (kampanja Moj glas, moja odločitev; proklamiranje in nasprotovanje vsiljevanju katoliške doktrine glede kontracepcije in splava; omahovanje liberalne nove vlade na Poljskem; težave z ugovorom vesti zdravnikov na Hrvaškem in v Italiji; vztrajanje na privatizaciji družbenih neprofitnih servisov v profitne storitvene servise, ki naj »prodajajo« svoje storitve javni zdravstveni blagajni ter naj (pod enakimi pogoji) tako javne službe kot zasebniki in koncesionarji tekmujejo med seboj za določitev višine cene in predpisane kakovost teh storitev).
V zaključni razpravi smo oblikovali naslednja priporočila:
- Doseči bi bilo treba dogovor s Klubom parlamentark v DZRS, da po končanju tega projekta odpremo skupno razpravo o vprašanjih reproduktivnega zdravja in spolne vzgoje ter skupaj seznanimo odločevalce in javnost s tragičnimi posledicami merkantilističnega in malthusianskega pristopa k spolnim in reporduktivnim pravicam in zdravju v razvitih zahodnih državah (primer ZDA in Nemčije). Spodbuditi jih želimo k temu, da skupaj branimo naš ustavni koncept ureditve teh vprašanj ter ne dovolimo, da bi ga dodatno oslabili z odpravo ali/in s privatizacijo ginekologije na temeljni ravni ter z uvajanjem plačljivosti splava in kontracepcije. Ob tem bi bilo nujno umestiti v šolske kurikulume celovito spolno vzgojo v šolah ter seznanjanje bodočih ginekologov in ginekologinj (že v času študija) o teh vprašanjih. Izvajanje splava je treba zadržati kot poseg, ki ga opravljajo bolnišnice in zagotoviti, da je tam dovolj ginekologinj in ginekologov, ki ne bodo prakticirali ugovora vesti.
- Pripraviti bo treba celovit dosje za začetek alternativnega lobiranja Evropskega ženskega lobija (EŽL) za svobodo rojevanja žensk na področju EU, ga predstaviti članicam EŽL in najti način, da se to lobiranje prenese v FEMM - Odbor za pravice žensk in enakost spolov v Evropskem parlamentu in v Evropsko komisijo.
- Po svojih močeh moramo podpirati pobudo Moj glas, moja odločitev, ker je korak v pravo smer in pomaga osveščati javnosti o zadevah, o katerih se v državah članicah EU premalo ve. Na včasih nepremostljive ovire ženske naletijo šele, ko se znajdejo z nezaželeno nosečnostjo v velikih težavah.
- Pripraviti bi morali kampanjo ozaveščanja javnosti, ki bi na poljuden način pojasnila koncepte svobodnega odločanja o rojstvih otrok v najbolj branih časopisih in elektronskih medijih. Podpreti bi morali pripravo in predvajanje tako naravnanih oddaj na javni RTV.
- Pričakujemo lahko, da se bodo v javnosti in na spletu še naprej intenzivirali nekulturni, surovi napadi na aktiviste in aktivistke, ki si prizadevamo za uveljavljanje ustavno zagotovljenih spolnih in reproduktivnih pravic in zdravja. Prav zato moramo okrepiti hitrost in širino medsebojne solidarne podpore, ko do takih primerov pride, in začeti uporabljati tudi pravna sredstva za nasprotovanje primerom govora sovraštva in spodbujanja k nasilju nad vsemi, ki si javno prizadevamo za univerzalnost človekovih reproduktivnih in spolnih pravic in zdravja.
Zapisala Sonja Lokar, 30.10. 2024.
VABILO
Spoštovane, spoštovani!
Ženski lobi Slovenije (ŽLS) vas vabi na delavnico o reproduktivnih in spolnih pravicah ter zdravju, ki je organizirana v sklopu ŽLS projekta »Promocija in uresničevanje prednostnih nalog Ženskega lobija Slovenije na temo enakosti spolov v Sloveniji: izzivi, pristopi in orodja«, ki ga sofinancirata Evropski ženski lobi in
Evropska Unija.
Cilj delavnice je trojen: javnost in deležnike opozoriti na pomanjkljivosti evropske zakonodaje o človekovih pravicah žensk na področju reproduktivnih pravic in na osnovi priporočil Evropskega ženskega lobija ter pobude Moj glas, moja odločitev, sprožiti razmisleke, kako to izboljšati. Nato kritično analizirati procese, ki se odvijajo v EU v škodo ali v korist izvajanju ter uživanju teh pravic ter pregledati, kaj je s svobodnim odločanjem o rojstvih in dostopom do reproduktivnega zdravja in spolne
vzgoje v Sloveniji v teoriji in praksi.
V zaključku se bomo odločili_e, kako izboljšati raven reproduktivnih in spolnih pravic v EU in pri nas.
Nacionalna delavnica o reproduktivnih pravicah, bo v sredo, 30. 10. 2024, od 9. do 14. ure, v Hiši EU, Dunajska c. 20, Ljubljana.
Prijave do 28. 10. 2024 na
Pričakujemo Vas!
Za Ženski lobi Slovenije Sonja Lokar, l.r. (predsednica ŽLS)
Program
9.00 – 9.15 Registracija prisotnih & kava
9.15 – 9.30 Otvoritev – dr. Alenka Verbole, vodja projekta ŽLS
9.30 – 9.45 O reproduktivnih pravicah na t.i. razvitem kapitalističnem Zahodu, dr. Lilijana Burcar, univ. prof., FF
9.45 – 11.00 Da se ne pozabi – registriranje feminističnih akcij za pridobitev, obrambo in širitev reproduktivnih pravic pri nas nekoč in danes – razprava
11.00 – 12.00 Za boljši zakonski okvir EU za celovito zaščito ženskih človekovih pravic na področju svobode rojevanja – predlogi EŽL in pobuda Moj glas, moja odločitev
12.00 – 13.00 Oblikovanje predlogov za nadaljnje delo ženskega gibanja v Sloveniji na področju reproduktivnih pravic in zdravja, moderira Sonja Lokar, ŽLS
13.00 – 14.00 Kosilo in druženje
Naslovna fotografija je povzeta s spletne strani Mirovnega inštituta. Objavljena je bila ob informaciji o otvoritvi razstave o reproduktivnih pravicah (objavljeno 8.5.2024).